Koupě tepelného čerpadla – k nižším účtům za teplo kvalitní čerpadlo nestačí

Tepelná čerpadla země/voda byla i v době podprůměrně nízkých cen energií nejefektivnějším zdrojem tepla. Dnes, tj. v době vysokých cen zemního plynu, uhlí, dřeva apod., pak efektivita provozu čerpadel vyniká ještě více. Nenechte se však mýlit, k nízkým účtům za teplo a teplou vodu nestačí „jen“ vybrat kvalitní produkt.

Zkušení servisní technici uvádí, že stejně důležitá jako kvalita produktu je i instalace tepelného čerpadla. Dále, aby vám tepelné čerpadlo sloužilo spolehlivě dlouhá léta, je vhodné mu dopřávat kvalitní servis. Instalace, uvedení čerpadla do provozu a následný servis však nejsou běžnou součástí portfolia prodejců tohoto zdroje tepla. V extrémním případě budete koupi, instalaci a spuštění čerpadla do provozu řešit se 3 subjekty, které si vás v případě potíží budou přehazovat jako horký brambor. Neriskujete přitom málo, v případě nekvalitní instalace hrozí:

  • Horší než očekávaný výkon tepelného čerpadla, tj. topný faktor tepelného čerpadla bude nižší než ten, který vám prodejce komunikoval skrze technický list čerpadla.
  • Zvýšené vibrace při provozu.
  • S ohledem na výše uvedené i kratší životnost tepelného čerpadla.

V rámci úvodní rešerše se tedy zajímejte, jestli prodejce:

  • Má v nabídce více typů tepelných čerpadel, tj. je schopen objektivně doporučit tepelné čerpadlo, které je vhodné pro vaši nemovitost.
  • Má v nabídce produkty, které získaly Evropskou značku kvality Q, tj. jedná se o produkty, jejichž technické parametry ověřil nezávislý zkušební ústav. U těchto produktů máte také jistotu, že mají vysoký topný faktor, je u nich zajištěna dodávka náhradních dílů po dalších 10 let, plus dovozce či výrobce mají zajištěnu kvalitní servisní podporu.
  • Zajišťuje i instalaci, a to skrze tým zkušených řemeslníků, který má zároveň kompetenci uvádět tepelná čerpadla do provozu. Nespokojte se s řešením, kdy prodejce přeprodává instalaci externí firmě.
  • Zajišťuje instalaci skrze pracovníky, kteří provádí následný servis, tj. proces instalace, spuštění do provozu a následný servis řešíte s jediným subjektem.

Zdroj obrázku: Milan Sommer / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *