Projekty domů musí bý promyšlené do detailu. Dejte si pozor na tyto „drobnosti“

Zdroj: DJSarchitecture.cz

Stavba rodinného domu může být pořádně náročná. Už jen výběr, nebo tvorba toho správného projektu domu vás dokáže dokonale vyčerpat. Pod tíhou všech podstatných otázek tak člověk někdy zapomene na zdánlivé maličkosti. Jsou to však věci, které vás pak budou trápit každý den.

Ať už si vybírate mezi hotovými projekty domů, nebo si necháváte zpracovat originální projekt od architekta, vždy věnujte čas na podrobnou kontrolu projektu. Vy budete v domě bydlet, ne architekt nebo projektant. Co si před dokončením projektu zkontrolovat?

Elektrické rozvody

Dříve to bylo normální, ale dnes už vám jedna nebo dvě elektrické zásuvky v místnosti rozhodně nestačí. Projekt elektrických rozvodů si projděte, a to i několikrát. Případné změny je možné dělat i v hotovém projektu. Sice za poplatek, ale je to lepší, než investovat do předělávání rozvodů v budoucnosti.

Už při plánování, výběru projektu si alespoň předběžně rozvrhněte, kde všude chcete mít nábytek, jaké budete mít spotřebiče, kde chcete nabíjet mobil, tablet, počítač, kde bude pracovní stůl atd…

Elegantní vysouvací zásuvky vám skvěle poslouží jako zdroj elektrické energie, například na kuchyňském ostrůvku. Zdroj: Archiv

Nebojte se ani umístění zásuvky do podlahy. Ta se vám bude hodit, pokud plánujete sedačku s elektrickým pohonem. Elektřina by neměla chybět ani v kuchyňském ostrůvku. Pomohou vám s tím moderní vysouvací zásuvky.

Největší problém s nedostatkem zásuvek nastává právě v kuchyni. Lidé si často ani neuvědomují, kolik jich vlastně potřebují. Nezapomeňte, co všechno máte: rychlovarnou konvici, kuchyńský robot, kávovar, toaster… Kromě toho by vždy jedna zásuvka měla být přímo u pracovní desky.

Nezapomeńte ani na rozvody za nábytkem, pokud chcete nabíjet mobil v nějaké poličce v knihovně. Neměly by chybět ani exteriérové zásuvky na sekačku, venkovní světla či venkovní ohřívače. 

Stínění

Řada lidí si řekne, že stínění je příliš drahé a že se „nějako“ dořeší až po stavbě. Ale i to souvisí s elektřinou. A tak, pokud do budoucna stínění v podobě exteriérové žaluzie či překrytí terasy plánujete, je lepší je zahrnout už do projektu. Díky exteriérovým žaluziím ušetříte i na chlazení, pokud máte dům orientovaný na jih.

Topení

Pokud nemáte topení v podlaze, nebo ve stěnách, zkontrolujte si v projektu umístění radiátorů. Důležité je, aby byly položené tak, že vydávají co nejvíce tepla, a přesto nepřekáží. V obytných místnostech většinou najdou své umístění pod okny. Pokud jsou však okna velká – francouzská, je třeba je dát jinam.
Častou chybou je, že lidé před ně instalují gauč. Takto však přicházíte o teplo, je to nepříjemné při sezení a ještě to ničí vaši novou sedací soupravu. Radiátor by tak měl být volně přístupný.

Pokud vám klika od dveří bude každodenně narážet do žebříkového radiátoru, bude vás to mrzet každý den. Zdroj: Archiv

Umístění radiátorů se stává problematické především v koupelnách, kde se často nacházejí žebříkové radiátory přímo za dveřmi. Pokud není poloha radiátoru dobře vypočítána, může se vám pak snadno stát, že klika od dveří bude narážet do radiátoru. Postupně pak dochází k poškození kliky i laku na radiátoru a hlavně vás to bude každý den štvát. Tento problém jde naštěstí ohlídat i při samotné realizaci stavby

Voda

Plánujte mít v kuchyni americkou ledničku? A je vám jasné, že tento tym lednice potřebuje přívody vody? Napustit si chlazenou vodu, nebo vysypat kostky do skleničky přímo z ledničky je pro řadu lidí velkým lákadlem, bohužel, na přívod vody často zapomenou. A zapomínají na to i projektanti či architekti.

Americká lednice je šikovný elektrický spotřebič. Nezapomeňte ale, že potřebuje přívod vody. Zdroj: Pixabay.com

To samé platí o rozvodu vody v zahradě. Kam budete napojovat hadici? budete mít venkovní sprchu? Všechny tyto otázky byste měli mít zodpovězené ještě před realizací a myslet na ně i v projektu. Vývody vody si pak můžete nechat udělat po stranách domu a polévání bude hned jednodušší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *