Jak vytisknout dům v 3D tiskárně

3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy, tedy z 3D modelu, vytváří fyzický model. Je to additivní proces, což znamená, že se materiál přidává, na rozdíl od známých obráběcích strojů, kde se z celistvého bloku naopak materiál odebírá, až z něj nakonec zbude jen požadovaný tvar. Nejpoužívanější technologií he FDM, která funguje velmi jednoduše. Objekt tímto způsobem vzniká vrstvu po vrstvě pozvolným natavováním tenkého proužku plastového materiálu. Můžete si to představit tak, že váš model rozkrájíte na plátky třeba jako rajče nebo bramboru na chipsy, a pak vždy každý z řezů nakreslíte takzvanou pistolí na tavné lepidlo.

Jak vytisknout dům ve 3D

Vytisknout dům se zdálo ještě před pár lety naprosto nereálnou vědou. Postupem času ruku v ruce s vývojem technologií se stávají dané technologie součástí každodenního života. V nizozemském Amsterdamu se po 100 letech opat opakuje historie. Zdejší holandští architekti se tak rozhodli vybudovat další novou budovu u jejich ikonického kanálu ve městě. Jediné, co je odlišné od stovky let staré techniky výstavby, je dnešní použitý materiál na novou stavbu. Aktuálně jde totiž o vytisknuté bloky v rozměrech 2,2 x 2,2 x 3,5 m, které do sebe následně zapadají pomocí drážek.

3D tisk domu

Jde o jednoduchý způsob postupného skládání domu vypadajícího jako z dětské stavebnice. Projekt domu je naplánován na 3 roky, protože toto tisknutí jednotlivých dílů je zatím i na zvětšené 3D tiskárně velmi pomalý proces. Hlavním záměrem a cílem celé stavby není postavit jen ultramoderní dům z natištěných kusů. Jde o formu výzkumu, který pátrá po potenciálních možnostech využití technologie3D tisku v oblasti stavebnictví.

3D tisk domů v budoucnosti

Vize do budoucna je tedy zcela jednoznačná. Umožní dalším generacím možnost vybírat si domy šité přesně na míru a odpovídající velmi individuálním nárokům. Bude také možné vybírat si domy z online obchodu na internetu. 3D tiskárna umožňující tisk domů je 6 m vysoký stroj nazývaný Kamermaker. Tisk jednoho bloku v současné době trvá týden a jeho váha nyní dosahuje 180 kg. 3D tiskárna budoucnosti může ale vypadat úplně jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *