Pnoucí, rychle rostoucí rostlina se latinsky nazývá Lonicera caprifolium, můžete ji znát pod názvem zimolez, růže z Jericha, ruce Panny Marie nebo kozí list. Jde o nádhernou rostlinu, která oživí každý prostor.
Původem pochází z jihovýchodní Evropy, hojně roste na Krymu a na Kavkaze. Je velmi nenáročnou rostlinou, a právě proto se velmi rychle rozšířila a často také zplanila. Říká se o ní, že přináší štěstí. Legenda vypráví o tom, že tuto květinu věnovala Panna Marie jako poděkování za pomoc při útěku do Egypta. Když vezmeme suchou část rostliny a dáte ji do vody, začne se jako zázrakem otvírat a zelenat. V hrobkách Faraonů přečkaly ve své suché fázi tyto rostliny přes 4 000 let.
Jak na růži z Jericha
Nejlépe je nechat ji přes noc ve vodě. Ráno se vám úplně otevře a vytvoří velmi příjemně svěží, kořeněnou vůni, velmi příjemnou pro dýchání. Pak růži udržujte pouze z části ve vodě. Po 5 až 8 dnech rostlinu nechejte opět vysušit. Rostlina krásně zakryje nevzhlednou stěnu, vytvoří čarovné zákoutí, potěší krásnými květy, a pokud ji včas sestříhnete, vykvete vám za sezónu dvakrát a červené, kulaté plody nadělají mnoho parády.
Popínavá rostlina
Ovíjivá liána roste divoce i ve světlých, teplých lesích. Známe asi 200 druhů. Roste i v neúrodné, vápnité půdě, vyhovuje jí polostín, ale roste i ve stínu. Na slunci je dobré ji zalévat. Na opoře dorůstá až do výšky 4 až 5 metrů. Temně zelené, přisedlé, vstřícné listy na podzim opadávají. Květy jsou dlouze trubkovité, s výraznými tyčinkami. Narůžovělá nebo načervenalá poupata se mění v impozantní běložluté květy s červenými skvrnami. Velmi intenzivní vůně se nejvíce rozvine večer a na svůj sladký nektar často naláká noční lišaje.
Jak ji stříhat
Pokud ji po prvním odkvětu během května a června ostříháme a nenecháme vyvíjet plody, pokvete nám na nových výhoncích znovu v období časného podzimu. Červené lesklé bobule jsou ozdobou zahrádky a potravou pro ptáky. Dokonce chutnají i papouškům. Množení rostliny probíhá formou zakoupených sazenic nebo polovyzrálých řízků, které snadno koření.