Při zařizování obývacího pokoje plánujte, přemýšlejte, vybírejte a bavte se. Jak na to?

moebelix_cz_obyvaci_pokoje

Obývací pokoj je srdcem domova, a to bez rozdílu, zda se jedná o byt, dům, velkou či malou místnost. Obývací pokoj je společenskou místností každé domácnosti. Na co myslet při zařizování obývacího pokoje? Jaké jsou trendy? Co by rozhodně nemělo chybět v každém obývacím pokoji?

Centrální místnost, kde se schází celá rodina, kde se odpočívá, sleduje televize, čtou se knihy, povídá se, hrají se různé společenské hry, někdo zde i pracuje. Interiér, kde hostíte návštěvy, který se může díky tomu občas proměnit v pokoj pro hosty. Obývací pokoj vypovídá nejen o vašem vkusu, smýšlení, ale odráží vaši osobnost a zvyky celé rodiny.

Obývací pokoj je aktivní místností, a proto se při jeho zařizování, rekonstrukci nebo inovaci vyplatí vše řádně promyslet, náležitě vybrat a správně doladit. Nekopírujte styly, ale jen se inspirujte a vytvořte si vlastní obývací pokoj, ve kterém se budete cítit příjemně.

Na vše si řádně posvítit

Pokud se domníváte, že osvětlení je až na posledním místě, jste na omylu. Typ, intenzita, rozmístění osvětlení hraje prim. Kvalitní a adekvátní osvětlení má vliv na to, jak se budete cítit. Dobrý výběr a rozmístění ovlivní i vaše celkové rozpoložení, usnadní pobyt v místnosti a má efekt i na lidské zdraví, zejména na náš zrak. V obývacím pokoji je podstatné vytvořit hned několik světelných zón. Centrální svítidlo by mělo být doplněno o stojanové svítidlo, bodová světla, lampy.

Další možností je podsvícení televize a skříněk. Kombinace různých typů svítidel celkově změkčuje působení světla, intenzitu osvětlení a výsledkem je vyvážené prostředí bez silného kontrastu. V obývacím pokoji je vhodné upřednostnit teplé světlo. Ocenitelnou a praktickou záležitostí je možnost nastavení intenzity světla dle potřeby, nálady apod. Osvědčeným a účinným pravidlem při volbě osvětlení je zvolení jednoho výraznějšího prvku a zbývající svítidla volit spíše neutrální, méně výstřední.

Interiér, který potřebuje dýchat

Myslete na průchodnost. Obývací pokoj není šatnou. Neslouží ani jako skladiště či úložiště. V současné době se tato místnost nezatěžuje množstvím nábytku. Efektivní, funkční a praktické je zvolit méně nábytku, který se nebude dotýkat zdi, díky tomu celý prostor bude působit více útulně, a to dokonce postačí i jen pár centimetrů. Dnes dominuje minimalismus. Díky tomu pak není žádný prostor příliš malý a v pokoji se dá procházet bez problému, aniž byste se prodírali mezi nábytkem apod.

I zde je však nutné vytvořit nezbytný prostor pro odkládání. Vše stačí přizpůsobit velikosti místnosti. Do malého obývacího pokoje volte menší sedací soupravu či jen menší pohovku a několik taburetů, se kterými můžete snadno manipulovat a případně je i uklidit, a tak nebudou překážet. Volte raději užší a lehčí nábytek poskládaný do výšky.

Efektivní rozdělení zón pro zachování otevřeného prostoru

Kromě podlahy ve více úrovních, tj. vytvoření tzv. pódia, lze toho dosáhnout mnohem snadněji, a to rozmístěním nábytku, mobilními stěnami, paravány, posuvnými dveřmi či rozdílnou barvou nebo materiálem podlahy v jednotlivých zónách.

Pohovky ovlivňují celkovou atmosféru pokoje

Při výběru tvaru a velikosti pohovky je třeba zohlednit dispoziční prostory a také plánový způsob užívání. Do menšího interiéru je velmi praktickým prvkem rozkládací typ pohovky s úložným prostorem. Do většího obývacího pokoje lze zvolit větší pohovku, která poskytne posezení pro všechny členy rodiny.

moebelix_cz_pohovky

Popularitě se těší pohovky, které se dají roztáhnout a poskytnou zároveň i dostatek úložného prostoru. V garsonce působí pohovka přes noc coby lůžko. Stejně tak v mnoha případech pohovka nabízí nocleh pro návštěvu. Bez pohovky se neobejde žádný obývací pokoj. Díky praktičnosti nabízí mnohostranné využití a neslouží jen k posezení.

Jaké jsou současné trendy?

Pokud jste ve fázi rozhodování, plánování a zajímáte se logicky o aktuální trendy, tak věřte, že poslední dobou je oblíbené propojení obývacího pokoje s kuchyní. Obývací pokoj přestává být „separé“, ale je nedílnou součástí prostoru, jako je kuchyň či jídelní zóna. Osvědčené je rozdělení otevřeného prostoru na konkrétní zóny, tj. společenskou, relaxační, případně pracovní.

Nově se do některých prosklených či otevřených dílů nábytku přidávají lišty s LED osvětlením, které velice decentně umocňují příjemnou atmosféru pokoje. Velmi oblíbené a stylové jsou taktéž solitéry. Jde o předmět či kus nábytku, jenž poutá pozornost originalitou, výjimečností. A co se týče barev, tak barvou roku 2019 je korálová a tzv. spiced honey neboli kořeněný med. Z materiálů se volí nejčastěji dřevo, kůže, kámen, kov. Oblíbené a pro rok 2019 jsou „in“ barevné sedací soupravy.

Nezapomeňte na obrazy, které do obývacího pokoje rozhodně patří. Dle posledních trendů platí, že pokud možno v co největších rozměrech, ať už se jedná o umělecká díla, originální obrazy, nebo fotografie. Neopomenutelná a nepostradatelná je dekorace, kde však platí stále neměnné pravidlo – všeho s mírou. Ideální je zlatá střední cesta, která je sázkou na jistotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *